„Glasgow smile” oznacza, że uśmiecham się na samą myśl o tym mieście

Wychodzi na to, że minął miesiąc od powrotu z wycieczki, a nic nie pisaliśmy* o Glasgow, chyba jednak nadal jesteśmy w szoku, że w Szkocji jest tak zajebiście.

[dużo zdjęć]

DSC_5287

DSC_5293

DSC_5297

W Glasgow przeciętna długość życia jest o niemal dekadę krótsza niżeli w całej Wielkiej Brytanii. Nazywa się te „efektem Glasgow”, a winę według kilku hipotez zebranych w Wikipedii zrzuca się na uprzemysłowienie miasta, niedobór witaminy D, alienację i ogólny pesymizm mieszkańców. Kolejnym pociesznym skojarzeniem z tym miastem jest „uśmiech z Glasgow” (Glasgow smile), który zadziornie nosił namalowany czerwoną szminką Joker w Batmanie. Ten uśmiech to rodzaj tortury polegającej na obustronnym nacięciu kącików ust, po czym ofiarę traktuje się kopniakiem w brzuch, co wywołuje okrzyk i ranki się pogłębiają w stronę uszu. Ot, taka szkocka torturowa fantazja.

DSC_5314

DSC_5324

DSC_5375

Nie spotkaliśmy żadnych zbirów na swojej drodze, a smutność jest chyba ostatnią emocją jaką mogliby odczuwać mieszkańcy Glasgow. Szkoci zamieszkujący to miasto to przesympatyczni, otwarci, ciągle uśmiechnięci ludzie, skorzy do small talków gdziekolwiek się znajdą. Sobota wieczór to ewidentnie dla nich świętość, gdy jechaliśmy przez miasto późnym wieczorem, w każdym zakątku miasta, czy to młodzi, starzy, czy biedni, czy bogaci – wszyscy bawili się wspólnie, jakby spędzali ostatni dzień życia na ziemi.

DSC_5396

DSC_5410

DSC_5454DSC_5629

To miasto ma energię, luz (na wielu uliczkach czuć raz po raz zapach zielska jak na jakiejś Jamajce) i niesamowitą architekturę. W tym dla takich koneserów sztuki ulicznej jak ja, odkrywanie za każdym rogiem ulicy murali stanowiło niesamowitą gratkę.

DSC_5632

DSC_5678

To be continued w notce o krowach wysokogórskich, kiedyś.

  • -śmy, bo Gawith też jeszcze nic skrobnął o tripie, ani żadnym fotkiem nie zarzucił.

2 uwagi do wpisu “„Glasgow smile” oznacza, że uśmiecham się na samą myśl o tym mieście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s